Pindula
Register Login

In Case You Missed: NAMA And PPC Zimbabwe Music (ZIMA) 2022 Award Winners

In Case You Missed: NAMA And PPC Zimbabwe Music (ZIMA) 2022 Award Winners
The 2022 PPC Zimbabwe Music Awards (ZIMA) were held on 19 February 2022 while the 20th Zimbabwe National Arts Merit Awards were announced today 26 February 2022.

Below is the complete list of ZIMA Award Winners:

Best Group/Duo

Breeze Music (Winner)
Criss Wis And The Dot
Fusion 5 Mangwiro
Vabati VaJehova

Best Newcomer

D.T Bio Mudimba
Feli Nandi
Kae Chaps
Shashl (Winner)

Best Album

Robbery – Freeman Hkd
Mustard Seed – Nutty O (Winner)
Songs Of David – Nyasha David
Bvudzijena – Tamy Moyo

Best Zimdancehall

Enzo Ishall
Freeman HKD (Winner)
Ma9nine
Nutty O
Tocky Vibes

Best Sungura

D.T Bio Mudimba (Winner)
Mukoma Panga
Romeo Gasa
Shamblo

Best Afropop

Exq (Winner)
Gemma Griffiths
Herman
Tamy Moyo

Best Hip Hop

Dough Major
M.U.S.E
Probeats
R. Peels (Winner)
Tashamiswa

Best Contemporary Gospel

Everton Mlalazi (Winner)
Janet Manyowa
Minister Michael Mahendere
Vusa Mangena

Best Traditional Gospel

Breeze Music
Dorcas Moyo (Winner)
Mambo Dhuterere
Vabati Vajehova    

Best R&B and Soul

Feli Nandi
Trevor Dongo
Kae Chaps
Nyasha David (Winner)
Roki

Best Jazz

Agga Nyabinde (Winner)
Nagug
Nonkanyiso
Josh Meck

Best Dance (House/Gqom/Kwaitoo/EDM)

Anita Jackson
DJ Zandimazi (Winner)
Leslie Kampila
Mawiza
Shasha

Best Tshibilika 

Clement Magwaza
Insimbi Zezhwane (Winner)
Madlela Skhobokhobo
Martin Sibanda and Ndolwane Supersounds

Best Traditional (Chinyakare/Chimurenga)

Andy Muridzo (Winner)
Diana Samkange Mangwenya
Kumbira Project
The Lioness    

Best Traditional (Ezomdabu/Imbube)

Amaqaqa (Winner)
Mamozi
Skhosana Buhlungu Sunduza

Best Alternative

Agga Nyabinde (Winner)
Juntal
Mbeu
Qeqeshiwe

Producer of the Year

DJ Tamuka (Winner)
Jusa Dementor
Levels Chillspot
Oskid
Rodney Beatz

Best Music Video

‘Pombi’ – Freeman HKD (Winner)
‘Ndijehovah’ – Janet Manyowa
‘Ndiwe’ – Nutty O ft. Dermarco
‘Screenshot’ – Roki ft. Mr Brown & Leon Lee

Videographer of the Year

Director Am
San Pedro (Winner)
Studio Art Pictures
Umsebenzi Ka Blaqs    

Best Collaboration

Baba Harare ft. Mai Tt – ‘Rita’
DJ Zandimazi ft. Nhlanhla & Nutty O – ‘Ngifuna Wena’
Janet Manyowa ft. Takesure Zamar Ncube – ‘Mutsvene’
Nox, Freeman Hkd ft. Tyfah Guni – ‘Unobvuma Here’
Roki ft. Koffi Olomide & Ray Vanny – ‘Patati Patati’ (Winner)

Best International Zimbabwean Artist

DJ Zandimaz (Winner)
Mamozi
Nox
Nutty O
Sha Sha

Best Male Artist

Freeman HKD
Mambo Dhuterere
Nutty O (Winner)
Roki

Best Female Artist

DJ Zandimazi (Winner)
Gemma Griffiths
Janet Manyowa
Sha Sha
Tamy Moyo   

Song Of The Year

‘Rita’ – Baba Harare ft. Mai Tt
‘Kujata Kujata’ – ‘D.T Bio Mudimba’
‘Pombi’ – Freeman HKD
‘Handiperi Power’ – Nutty O (Winner)

‘Patati Patati’ – Roki ft. Koffi Olomide and Ray Vanny

Lifetime Achievement

Clive Mono Mukundu

NAMA Awards 2022: Full Winners List

The winners of the 20th Zimbabwe National Arts Merit Awards were announced today 26 February 2022 at a star-studded in-person event in Harare. 

Here is the complete NAMA Awards 2022 winners list:

1.   DANCE AWARDS

Outstanding Female Dancer

  • Lisa Magwenzi (Love shouldn’t hurt)
  • Lorin Sibanda (Footprints) (Winner)
  • Ndomupeishe Chipendo (Shuwa)

Outstanding Male Dancer

  • Devante Sanganza (My Passion for dance) (Winner)
  • John Cole (Gotta Feeling)
  • Tichaona Chikara (Purpose Driven)

Outstanding Dance Choreographer

  • Mishael Ndlovu (Most High)
  • John Cole (Loyal) (Winner)
  • Hillary Indie (Tipei Ndiro)

Outstanding Dance Group

  • Ezimnyama Ensemble (Hope)
  • Umkhathi Theatre (Footprints) (Winner)
  • Elysium Magna Dance Theatre (Tipei Ndiro)

2.   VISUAL ARTS AWARDS

Outstanding 2 Dimensional Work

  • Yadeuka Haichahorereke by Keith Zenda
  • Free at Last by Keith Zenda
  • Domination by Joseph Nyakwenga (Winner)

Outstanding 3 Dimensional

  • Nhumbu by Tatenda Gwarada (Winner)
  • Tears of Happy by Blesssing Mutukwa
  • Bundle of Joy by Farai Tandi
  • My Music Drum by Simelokuhle Zibengwa

Outstanding Mixed Media

  • Do not destroy us by Rickson Zavare (Winner)
  • Garandichauya Series 3 by Prudence Chimutuwah
  • Restoration by  Forbes Mushipe

Outstanding Exhibition

  • No Nominees

3. SPOKEN WORD AWARDS

Outstanding Poet

  • Obert Dube (Winner)
  • Kuda Rice
  • Tanyaradzwa Emily Ngundu

Outstanding Comedian

  • Theophilus Gabriel Chigumira
  • Hidden Sibanda (Winner)
  • Kudzai Chengedza
 Special Mention: Mthokozisi Ncube

Social Media Skits

  • Tarisai Cleopatra Chikocho aka Madam Boss (Winner)
  • Prosper Ngomashi aka Comic Pastor
  • Kingsley Kaisi aka KingsleeZW

 4.   MEDIA AWARDS

Outstanding Journalist – Print

  • Sithokozile Sibanda – Ilanga (Winner)
  • Kennedy Nyavaya – Standard
  • Yvonne Ncube – Chronicle

Outstanding Journalist – Radio

  • Monica Chanda aka Moechanda                          – Classic263
  • Rumbidzai Mugwira aka Chamvari                     – Power FM  (Winner)
  • Power FM Phathisani Sibanda & Tinashe Chikuse – Power FM

Outstanding Journalist – Television

  • Collette Musanyera – ZBC
  • Patience Nyagato   –  ZBC
  • Barney Mupariwa  –  ZBC (Winner)

Outstanding Journalist – Online Media

  • Amazing Voices  – Nonkululeko Dube aka AmardZW (Winner)
  • SoProfound – Arnold Chirimuka
  • Earground  –  Plot Mhako
Special Mention:
Nash TV

5. THEATRE AWARDS

Outstanding Actor 

  • Shawn Mundawarara (Choosing Sam)
  • Cedric Musongwelwa (Deathbed) (Winner)
  • Tafadzwa Bob Mutumbi (The Good Minister from Kunyarara)

Outstanding Actress

  • Munyaradzi Guramatunhu (How are you really?)
  • Eyahra Mathaiza (How are you really?)
  • Rumbidzai Karize (Deathbed) (Winner)
Special Mention:
Patricia Putsai (Bleeding wounds)

Outstanding Theatrical  Production

  • Deathbed by Savanna Trust
  • Improvisational show at Oak Tree by Under The Influence Theatre
  • How are you really? by Talisma Theatre Company (Winner)

Outstanding Director

  • Norbert Makoche (Bleeding wounds)
  • Elizabeth Zaza Muchemwa (How are you really?) (Winner)
  • Teddy Mangava (Deathbed)

 6.   LITERARY AWARDS

Outstanding First Creative Published Work

  • Bringing us back by Mercy Dhliwayo [Vhokololo Press] (Winner)
  • Diaspora Dreams by Andrew Chatora [Kharis Publishing]
  • Umkhosi Wabangela Mazwi by Pretty Ndlovu [Ukhozi Publishers]

 Outstanding Children’s Book

  • The Cursing Tortoise by Onwald Gwiriri [Essential Books Publishing Company] (Winner)
  • Auntie Mazvita by Tinashe Muchuri [Essential Books Publishing Company] 
  • Tim’s Adventure in the Chocolate World by Chris Martin Lebolang [Hoart Benom Pty Publishing]
Special Mention
ConvergenceZW by Mgcini Nyoni [Mgcini Nyoni]
Dear Eternal Mom by Kuda Mucharambeyi [Soar Publishers]

Outstanding Fiction Book

  • Mboni by Abraham Makamera [Progressive Publishers]
  • All Comes to Dust by Bryony Rheam [amaBooks] (Winner)
  • Sirens:Tales of Youth and Love by Leroy Mthulisi Ndlovu [Leroy Mthulisi Ndlovu]

Outstanding Poetry Book

  • Oasis in crisis by Ruth Tsopotsa [Ancient Pageant] 
  • For women Trying to breath and failing (It’s not your fault) by Batsirai Chigama [Ntombekhaya Poetry] (Winner)
  • Who killed Grandfather? by Kwanele Khumalo [Underclass Books and Films]

7.   FILM AND TELEVISION AWARDS

Outstanding Actor

  • Kumbilani Ncube as Khalu in Ikasi: The Hood (Winner)
  • Eddie Sandifolo as Maso in Poor Cousins
  • Michael Kudakwashe Dzevamwe as Matsa in Kugara Nhaka Kuona

Outstanding Actress

  • Bathabile Dlamini as Blessing in Poor Cousins (Winner)
  • Thelmar Mukonza as Feli in Sister Dhokezi
  • Felistas Tizola Officials as Immaculate in Two Dead Government

Outstanding Music Video

  • Nhoroondo Directed by Vusa”Blaqs” Hlatshwayo ft. Jah Prayzah
  • Rainmaker Directed by Kalai Faye Barlow ft. Djembe Monks (Winner)
  • Move Together Directed by Jonathan Samukange ft. Desert Sessions

Outstanding Screen Production (Television)

  • Kuchina The Genesis Directed by Bless Gatsi
  • Gazaland Police Directed by Lucky Aaron
  • Chipo the Gift Directed by Daves Guzha (Winner)

Outstanding Screen Production (Short Film)

  • Ikasi: The Hood Directed by Mzingaye Ngwabi (Winner)
  • Mlamu Wami Directed by Raisedon Baya
  • Nehanda Directed by Sydney Taivavashe

Outstanding Screen Production (Full Length Film)

  • Gonarezhou Directed by Sydney Taivavashe
  • Poor Cousins Directed by Sydney Taivavashe (Winner)
  • Veza: The Unfolding Directed by Dumie Manyathela

8. MUSIC AWARDS

Outstanding New Comer

  • Felistas Chipendo aka Feli Nandi
  • Sandra Sibanda
  • Herman Mpelo Mukombe
  • Day Tawanda Ncube aka DT Bio Mudimba (Winner)

Outstanding Female Musician

  • Janet Manyowa (Winner)
  • Felistas Chipendo aka Feli Nandi
  • Dorcas Moyo
  • Gemma Griffiths

Outstanding Male Musician

  • Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
  • Simbarashe Carrington Chiwadzwa aka Nutty O (Winner)
  • Rockford Josephat aka Roki
  • Emergy Chizanga aka Freeman

Outstanding Song

  • Kujata-Jata by Day Tawanda Ncube aka DT Bio Mudimba
  • Munyaradzi by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah
  • Hello Mwari by Rodney Mashandure aka  Jah Master (Winner)
  • Handipere Power by Simbarashe Carrington Chiwadzwa aka Nutty O

Outstanding Album

  • Hokoyo by Mukudzei Mukombe aka Jah Prayzah 
  • Sounds of Victory by Janet Manyowa
  • Mustard Seed by Simbarashe Carrington Chiwadzwa aka Nutty O (Winner)
  • 5136 Born in Highfield by Trevor Dongo

9. SPECIAL AWARDS

Promoter Of The Year

  • X-Mo Squad
  • Bira Remadzisahwirwa 
  • Gateway Stream (Winner)

Outstanding Artist In The Diaspora

  • Arnold Tongai Chirisa (Winner)
  • Awakhiwe Sibanda aka Awa Khiwe 
  • Zandile Mazithulela aka DJ Zandimaz

People’s Choice Award   

  • Dorcas Moyo
  • Nutty O
  • Madam Boss
  • Tamy Moyo
  • Winky D (Winner)

Share Article

Sponsored

More

17 Comments

Mo salah 2 months ago

Nutty o vapedza basa kkkkk gyzzz


Mo salah 2 months ago

Nutty o vapedza basa kkkkk gyzzz


Mo salah 2 months ago

Nutty o vapedza basa kkkkk gyzzz


Mo salah 2 months ago

Nutty o vapedza basa kkkkk gyzzz


Mo salah 2 months ago

Nutty o vapedza basa kkkkk gyzzz


Mo salah 2 months ago

Nutty o vapedza basa kkkkk gyzzz


RG 2 months ago

ZvaNutty o ndezvenjuga chete


Sponsored

More
Mdara Odza 2 months ago

The gulf between the ZIMA awards and the music section of the NAMA awards you'd think they are from 2 different countries.


ridicule 2 months ago

absolute hogwash, biased


washy 2 months ago

@ Tucker
Burnley-0-4 Chelsea
Southampton 0-4 Aston Villa
Liverpool 1-0 Westham
Crystal palace 2-0 Wolves
Newcastle 2-1 Brighton
Norwich 1-3 Brentford
Leicester 1-0 Leeds


Tutu 2 months ago

Ko game reliver nechele rkazodii zviya

Nelson Chiwenga 2 months ago

seems like these are shona awards because 90% of winners and nominees are shonas
number 2

bulawayo and matebeleland is not voting for CCC,we are voting for Mthwakazi republic party


MuGrade 2 2 months ago

You are being naive..it was very fair...MRP guys please you are not e owners of Ndebele ppl.. Ndebele ppl have rejected your several times.. you contested in 2018,what Happened?you we totally rejected and left dejected...

2 months ago

Bright 2 months ago

Itai ka enyu ma award kubulawayo ikoko

Tucker Carlson 2 months ago

EPL results please


Bright 2 months ago

Chealse 4 Barnely 0 Aston Villa 4 Southampton 0 Brentford 3 Norwich 1 Newcastle 2 Brighton 1


Leave a comment


Recent News


News Categories



Give us a Feedback